Problemy współczesnego biegacza ;)

Temat dość humorystyczny, ale zbliża się sezon startowy i z pewnością u wielu debiutantów pojawią się pewne dylematy…

Trasa źle zmierzona…

Prawie po każdych zawodach znaleźć można dziesiątki wpisów o tym, że trasa nie liczyła 10 km, a 10.2 km, czy 10.4 km. I oczywiście pojawiają się pytania, czy uznać czas organizatora, czy ten z zegarka po 10 km…

I w tym miejscu mogę Was zapewnić, że w przypadku większych imprez trasa jest profesjonalnie zmierzona. Błąd leży po stronie niedokładności GPSa, lub po prostu biegniemy… lekkim zygzakiem 🙂

Nie ma się czym przejmować, jeżeli ta różnica wynosi do 3-5 %. W przypadku maratonu nadwyżka w okolicach 400-500 metrów nie jest niczym nadzwyczajnym.

Pamiętajmy o tym, bo może się okazać, że na mecie braknie kilkunastu sekund do wyznaczonego celu :p

Pada deszcz, może by tak przełożyć bieg?

Sport rządzi się swoimi prawami. Tu nie ma miejsca na wybrzydzanie… Biegłem półmaraton w deszczu, biegłem w pełnym słońcu… Dlatego nie liczcie, że pogoda wpłynie na organizatora.

Przygotowanie dużej imprezy trwa czasem przez wiele tygodni. Służby porządkowe, medyczne, organizacja ruchu, objazdy, sponsorzy, hotele… Nie da się tego przełożyć. Dlatego przed zawodami zawsze należy sprawdzić pogodę i dostosować odzież.

Poza tym, pogoda jest dla wszystkich identyczna, więc nie wpływa na ostateczną klasyfikację 🙂

Biegłem w zeszłym roku, pobiegnę ze starym numerem…

Nazwijmy to po imieniu, to jest KRADZIEŻ. Tak, kradniemy usługę, jaką jest udział w biegu. Oprócz sponsorów, część kosztów pokrywana jest z opłaty wpisowej. Może się wydawać – co tam, kawałek banana, trochę wody. Ale jednak, nie zapłaciliśmy za to… KONIEC DYSKUSJI.

A, to samo dotyczy “drugiego medalu dla dziecka…”

Strefy startowe… a co mnie to…

To już klasyk 😉 Ja wiem, czasami przeceniamy swoje możliwości i całkiem nieświadomie staniemy nie tam gdzie trzeba.

Niestety, ale pamiętam dziesiątki biegów, gdzie przez pierwszy kilometr trzeba było się przebijać do przodu. Ja nie mam nic przeciwko wolniejszym biegaczom, żadna ujma biec 10 km powyżej godziny. Ale po co ustawiać się w strefie na 40 minut?

Raz, że dla samego uczestnika musi to być deprymujące, że co chwilę jest wyprzedzany, a dwa, takie osoby trzeba wyprzedzać i omijać, co skutecznie potrafi wybić z rytmu.

Na mecie i tak liczy się czas netto, więc nawet jak będziemy dalej od linii startu, to nic nie tracimy. Przykład – maraton w Poznaniu – dotarcie do bramki startowej zajęło mi 6 minut, ale co z tego, skoro po jej przekroczeniu biegło się komfortowo.

Śmieci? Płacę to wymagam!

No dobra, przy punktach żywieniowych wyrzucenie kubeczka po wodzie nie jest niczym złym. Często nawet regulamin biegu zakłada strefy, w których należy je wyrzucać.

Ale strasznie irytujące, a zarazem chamskie, jest wyrzucenie pustej tubki po żelu tuż pod nogi. Trasa biegu to nie śmietnik !!

Co więcej, ostatnio głośna była sprawa pewnej czołowej polskiej biegaczki, która właśnie przez wyrzucenie pustego opakowania po żelu została zdyskwalifikowana…

Podsumowując

Oczywiście mamy więcej problemów – np. rozwiązana sznurówka i konieczność NATYCHMIASTOWEGO zatrzymania się, i nie ważne czy ktoś za nami biegnie i o mało co się nie wywróci… Albo nagła zmiana toru biegu w celu wyprzedzenia… Niech ci z tyłu się martwią, czy się o moje nogi nie potkną… Meta? Eeee tam, najpierw selfik, co tam, że zator, inni poczekają…

Tak jak pisałem na początku, tekst z lekkim przymrużeniem oka, ale wiele z tych sytuacji ma miejsce… Osobiście byłem stroną w dyskusji po 1 majowym biegu na 10 km… “Ale bym miał czas, trasa była źle zmierzona, bo mi wyszło 10.13 km…”. Ja to tylko skwitowałem słowami – mi GPS pokazał 10.03 km i już dalej nie brnąłem w dyskusję…

Pamiętajcie – nie róbmy sobie pod górkę. Bieganie ma być przyjemnością, miłym spędzeniem czasu, a nie walką na każdym kroku… I o ile czasem organizator też nie wszystkiego dopilnuje, to jednak bądźmy wyrozumiali…

Tags from the story
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.